Retence řas je jeden z těch nejdůležitějších faktorů, který významně ovlivňuje to, zda klientky budou s prodlouženými řasami spokojené nebo ne. Čím kvalitnější retence bude, tím déle klientkám řasy vydrží a vy tak budete mít prostor udělat radost většímu počtu zákaznic. Takže je to win-win na obou stranách: klientky budou spokojené a vy budete moct rozšířit vaši zákaznickou bázi.

Proč je retence řas tak důležitá?
Nové zákaznice můžete do salonu přilákat třeba pomocí sociálních sítí, hlavně tedy prostřednictvím skvělých fotek své práce, ale není nad pozitivní recenze stávajících zákaznic. Když vás budou doporučovat svým kamarádkám, určitě zmíní, jaká je v salonu atmosféra, s jak dokonalým vějířkem vždy ze salonu odcházejí, ale rozhodujícím faktorem může být i to, jak dlouho jim řasy vydrží. A právě na ten poslední bod se v tomto článku zaměříme.
Retence řas je tedy to, jak dlouho umělé řasy vydrží na těch přírodních, než vypadnou.
Každá z nás má jiný cyklus růstu řas, který se navíc neustále mění. Závisí například na ročním období, ale třeba i na hormonech. V průměru lidé ztratí každý den 3 až 5 přírodních řas na jedno oko. To je zcela normální a zdravé. Ale jelikož to nelze vyjádřit úplně přesně, neexistuje ani žádná pevně stanovená doba, po kterou by sada prodloužených řas měla vydržet, můžeme se bavit o rozmezí 4-7 týdnů. Abyste se u svých klientek přiblížila té vyšší hranici, je dobré se řídit následujícími radami, které mohou retenci pozitivně ovlivnit.
1. Teplota a vlhkost v salonu
Není to o tom, ať je vám nebo klientce v salonu příjemně teplíčko. Teplota i vlhkost vzduchu totiž výrazně ovlivňuje výdrž lepidla! Ať už budete pracovat s lepidlem pro začátečníky nebo s lepidlem pro zkušenější, ideální vlhkost vzduchu je 45 % a ideální teplota je 23°C. Přijatelný rozsah vlhkosti je pak mezi 40 a 60 % a rozsah teploty mezi 18 a 28 °C. Díky tomu, že všechna naše lepidla nejsou háklivá na drobné výkyvy a mají široké rozpětí přijatelné vlhkosti i teploty, bude se vám s nimi pracovat velmi dobře.
Pokud je vlhkost v místnosti vyšší než ideální, hlavní složka lepidla (kyanoakrylát) se aktivuje dříve a to urychlí proces jeho vytvrzování. To znamená, že lepidlo může zaschnout ještě předtím, než umělou řasu přiložíte na přírodní řasy klientky. Na druhou stranu, pokud budete mít v salonu chladno a sucho, což může hrozit hlavně v zimě, bude lepidlo schnout pomaleji než obvykle a klientka si následně může stěžovat na špatnou retenci, a to přece nechceme.
TIP: Pokud si s teplotou nebo s vlhkostí v salonu nechcete lámat hlavu, zvolte UV lepidlo, které budete vytvrzovat pomocí UV lampy. Budete tak mít jistotu, že se samovolně nevytvrdí dříve, než potřebujete. Přečtěte si více o UV lash systemu.
2. Výběr lepidla podle rychlosti schnutí
Jak jsem naznačila hned v prvním bodu, existuje rovnou několik druhů lepidel. Vyberte to správné podle vašich zkušeností a preferencí. U každého lepidla najdete informaci, jaká je jeho rychlost schnutí. Co to ale přesně znamená? Jedná se o dobu, která začíná vytažením umělé řasy z kapičky lepidla a končí správným usazením na přírodní řasu.
Pokud pracujete s lepidlem, které zaschne za 1 sekundu, ale vám trvá 2 sekundy, než řasu umístíte, může se stát, že řasy odpadnou velmi krátce po tom, co klientka opustí váš salon. Naopak pokud musíte umělou řasu držet na té přírodní ještě nějakou dobu, než lepidlo uschne, vaše práce se zbytečně protahuje a s lepením celých vějířku strávíte mnohem více času, než reálně potřebujete.
Právě z těchto důvodů na našem e-shopu seženete jak lepidlo pro začátečníky, které je suché do 5 vteřin, i lepidlo pro zkušenější, které uschne už do 2 vteřin.
3. Čerstvost a skladování lepidla
Když si pořídíte nové lepidlo, ale ještě nepřišel jeho čas, uchovávejte jej na chladném, suchém a tmavém místě, ideálně tedy v ledničce. Před jeho použitím zkontrolujte trvanlivost a nikdy nepoužívejte lepidlo, které bude prošlé! Z tohoto důvodu není moc dobré kupovat desítky lepidel do zásoby jen kvůli tomu, že byly ve slevě. Nakonec totiž mohou skončit v koši, jelikož už nebudou použitelné.
S lepidlem čerstvě vytaženým z ledničky není dobré hned pracovat – nechte jej alespoň 24 hodin v pokojové teplotě. Po otevření jej už nedávejte zpět do ledničky, ale skladujte na chladném a suchém místě, mimo dosah slunečního světla. Abyste zajistily opravdu jen tu nejlepší retenci, snažte se lepidlo spotřebovat do 30 dnů od jeho otevření.
TIP: Jak jste už možná vytušily, lepidlo má na retenci obrovský vliv. Pokud ale s ním ještě pořád nejste nejlepší kamarádky a cítíte, že je na čem pracovat, koukněte i na další článek, ve kterém jsem se detailně věnovala 5 zásadám pro práci s lepidlem.
4. Čistota přírodních řas
Před samotnou aplikací umělých řas se ujistěte, že jsou přírodní řasy vaší klientky dokonale čisté. To znamená, že na nich není žádná řasenka, oční linky, na oční okolí nepoužila hydratační krém ani produkty na olejové bázi. To vše by velmi negativně výdrž řas ovlivnilo!
I když jste klientky poučily, že na doplnění řas mají přijít odlíčené, najdou se takové, které přijdou s vrstvou make-upu. V tomto případě není nic jednoduššího, než jim dát odličovací tamponek a micelární vodu nebo neolejový odličovač a poprosit je, ať se odlíčí samy. Přece jen jim to půjde více od ruky než vám. Vy se pak ale postarejte o samotné řasy. Pomocí čisticí pěny, hebkého štětce a mikrokrtáčků zajistíte, že z řas odstraníte veškeré nežádoucí nečistoty. No a následně nezapomeňte nanést primer, který se postará od odmaštění řas.
TIP: Chcete si oživit všechny rady a tipy, které jsou podle mě při naší práci důležité? Přečtěte si článek "Praktické rady, jak postupovat při doplněné umělých řas" nebo také “3 důvody, proč při prodlužování řas vždy použít primer”.

5. Správné oddělování řas
Ujistěte se, že umělou řasu lepíte vždy jen na jednu přírodní řasu a že se do lepidla nenamočí i okolní řasy. To zajistíte správným izolováním. Pro izolaci řas používejte pinzety a oddělenou řasu udržujte od ostatních tak dlouho, dokud si nebudete na sto procent jisté, že je lepidlo pořádně vytvrzené.
Pokud byste oddělování řas nevěnovaly dostatek času a svou práci si potřebovaly urychlit, špatně nalepené řasy velmi brzy odpadnou a naštvanou zákaznici uvidíte v salonu dříve, než byste si přály. Kromě toho mohou vznikat takzvané slepence (stickies), které budou klientky nepříjemně tahat, a navíc to nebude vypadat dobře. Pokud se přeci jen řasy někde omylem slepí, můžete to ještě zachránit při finální kontrole celého díla a slepence opatrně rozdělit.
6. Správná poloha umělých řas
Abyste vychytaly, jak správně umělé řasy nalepit, chce to trochu cviku. Teď se ale na to můžete podívat z toho teoretického hlediska, které vám při praxi výrazně napomůže.
Nožička umělé řasy by měla na kořen té přírodní hladce dosedat celou svou plochou (obvykle cca 2-3 mm). Pokud základna vějířku nepřiléhá na řasu správně, je možné, že se o něco zachytí a celá řasa se strhne. V případě, že umělá řasa nebo vějířek bude směřovat šikmo, bude plocha, na které je lepidlo, výrazně omezena, a kvůli tomu nebude stoprocentně držet.
Seshora jdou tyto detaily vidět jen stěží, proto se neváhejte ohnout více ke klientce a na řasy se podívat pěkně z profilu. Jen z tohoto pohledu se můžete ujistit, že základna umělé řasy přiléhá tak, jak má.

7. Výměna kapiček lepidla
O lepidle jsme si toho řekly už hodně, ale při samotné práci je důležité myslet ještě na jednu věc, která se lepidla týká, a tedy včasná výměna kapiček. Kapka našich lepidel totiž vydrží čerstvá hodinu, maximálně hodinu a půl. Pokud ale na práci potřebujete výrazně více času, nic se neděje, jen si nezapomeňte kápnout čerstvou kapičku lepidla.
Tento bod se opět netýká UV lepidel, které samovolně zkrátka neuschnou.
8. Tíha prodloužených řas
Umělé řasy budou mít tendenci vypadávat, pokud budou na přirozené řasy příliš těžké. V případě, že klientka bude mít své přirozené řasy velmi jemňounké nebo se zrovna budou vzpamatovávat z nekvalitní aplikace umělých řas z nějakého předešlého salonu, není dobré lepit velké a těžké vějířky. Vysvětlete klientce, že pro tentokrát zvolíte místo 5D řas jen 3D řasy. Určitě to pochopí a raději zvolí menší objem s delší výdrží.
Jak jsme si řekly už výše, řasy vypadávají a také dorůstají postupně. Kvůli tomu u každé klientky určitě objevíte tzv. dětské (baby) řasy, které budou výrazně kratší a jemnější než všechny ostatní. A právě na tyhle řasy také není dobré lepit ty umělé. Opět by se totiž mohlo stát to, že by vějířek byl na řasu příliš těžký a velmi brzy by odpadl.
9. Poučení klientek
Až do teď jsem se věnovala tomu, jak retenci můžete vylepšit při své činnosti přímo v salonu. Ale určitě víte, jak moc je důležitá i následná péče klientek. Nezapomeňte proto každou zákaznici, i když se může zdát, že už vše několikrát slyšela, poučit o správné péči. Čím delší a hustší řasy, tím důsledněji by se o ně měly starat.
Zpravidla se jedná o 6 základních zásad:
- nepoužívat přípravky na olejové bázi
- zákaz řasenky
- opatrně při odličování
- nemnout si víčka
- nespat na břiše
- pravidelně si řasy čistit a pročesávat
10. Léto si žádá speciální péči
Speciální pozor byste si při prodlužování řas měly dát v létě, kdy jsou i v salonu úplně jiné podmínky – hlavně teplota a vlhkost. Pro jistotu si přečtěte článek, ve kterém jsem se dopodrobna zaměřila na 3 hlavní věci, které je potřeba přes letní měsíce ohlídat. Kromě toho můžete klientce, mimo základní tipy, jak se o řasy starat, předat i speciální letní tipy proti předčasnému vypadávání umělých řas.
Přeji vám, ať jde prodlužování řas od ruky a hlavně, ať vějířky pevně drží. Pokud i přes tyto tipy budete s retencí bojovat, koukněte i na tento dřívější článek, ve kterém jsem popsala 3 věci, které musíte znát, abyste zabránily špatné retenci.