Pravidelné doplnění umělých řas je ten nejlepší způsob, jak klientce zajistit stále krásný, plný set a ušetřit jí i sobě čas i s náklady. Nebo snad ne? Kdy ještě jde o doplnění, v jakých případech už rovnou obnovit celý set, a jak nejlépe při doplnění postupovat? To vám povím v dnešním článku!
Všechny lash artistky se vždy učí, jak vytvořit perfektní set od základu. Pak přijde den, kdy se mají pustit do doplnění a najednou si nejsou 100% jisté, jak se k tomu celému postavit. Nebojte se. Pokud umíte prodlužovat řasy, bude pro vás doplnění hračka. Stačí postupovat pěkně popořadě, krok po kroku…
Krok 1: Čisté řasy jsou základ

I když váš salon 2-3 týdny nazpět opouštěla klientka s čerstvým setem řas a poučením, jak se o řasy náležitě starat i že na doplnění má přijít odlíčená, stejně se vždy najde taková, která se v den objednání objeví s vrstvou make-upu jako by měla místo obličeje instagramový filtr.
Tak tedy čisticí pěnu do ruky a hurá na věc! Ještě než se pustíte do své práce vy, neváhejte poprosit klientku, aby si část líčení sundala sama. Podejte jí micelární vodu (nebo odličovač, který není na olejové bázi), vatové tamponky a nechte ji, aby si oči a oční okolí odlíčila. Je to tak příjemnější i rychlejší pro vás obě. Poučte ji, že v oblasti řas má být jemná a nechat většinu práce na vás.
Zbytek nečistot z řas klientky odstraníte s pomocí čisticí pěny, hebkého aplikačního štětce a mikrokartáčků až na lůžku.
Tento první krok nikdy nezanedbejte nebo vám doplněné řasy nemusí správně držet.
Doporučené čtení:
Krok 2: Odstranění nevhodných řas

Samozřejmě, že doplnění nás má ušetřit toho, že bychom musely všechny řasy odstranit a pak udělat čerstvý set. A to také stále platí! Pokud má ale doplnění trochu vypadat, nemůžete v setu nechat ty řasy, které jsou viditelně poničené a pokroucené nebo už „přerostly" zbytek řady o více než 3 milimetry.
Odstranění konkrétních řas je delikátní práce, tak se snažte být velmi opatrné, jemné a odstraňte pouze ty řasy, které to nezbytně vyžadují.
Vezměte do rukou pinzety, jednou si přidržte přírodní řasu a druhou pinzetou z ní odloupněte řasu umělou. Přidržení přírodní řasy zabrání tahání nebo dokonce vytržení řasy.
Pokud byste u nějaké přerostlé řasy objevily příliš pevný spoj nebo slepenec, vezměte si na pomoc remover. U jeho aplikace buďte velmi přesné. Řasy, na které budete remover aplikovat, si dobře odizolujte, ať si nechtíc nenarušíte jiné spoje. Nejlepší je použít k jeho nanesení mikrokartáček velikosti S.
Kromě slepenců a přerostlých nebo zničených řas odstraňte také řasy, které mají viditelně chatrný nebo oslabený spoj lepidla s přírodní řasou.
Krok 3: Samotné doplnění řas

Nyní už je čas zaměřit se na samotné doplnění. Nezapomeňte, že přírodní řasy musí být před doplněním perfektně čisté, pročesané a kořínky naprimerované. V mém článku Stop špatné retenci - tyto 3 věci musíte znát, si můžete připomenout, jak má dokonalá příprava přírodních řas na prodlužování vypadat.
Neváhejte si také na podložku pod očima rozkreslit použitou lash mapu (jaký styling jste použily vám připomene řádně vyplněná karta klientky), ať nemusíte váhat, po které délce vějířku vlastně sáhnout.
Postřeh z praxe: Obvykle bývá set na jednom oku plnější než na tom druhém. Nemusíte ale hledat chybu ve své práci, mnohem častěji je to způsobeno tím, že třeba klientka preferuje usínat na levé straně obličeje atp.
Začněte s doplněním na oku, kde je řas méně. Postupně se dopracujete do bodu, kdy budou oči vypadat téměř stejně (tedy, stejně nedokonale). Od té chvíle už můžete systematicky pokračovat v práci na obou očích a symetricky doplnit veškeré mezírky.
Zajímavé čtení z mého blogu:
Kdy „jen” řasy doplnit a kdy aplikovat čerstvý set?

Každá zkušená lash artistka by měla už s letmou kontrolou řas své klientky vědět, kdy se ještě jedná o doplnění a kdy už je třeba vytvořit nový set.
Samozřejmě, že klientka netouží platit za nový set, když přišla na prodloužení. Pokud si ale návštěvu salonu dohodla o týden nebo i dva později než obvykle, problémem nebudou pouze mezery, ale i odrostlé řasy, které zkrátka už často nevypadají pěkně a po jejich odstranění vám toho na oku už moc nezbyde.
Pokud tušíte, že k takové situaci dojde, upozorněte na to klientku předem, ať není překvapená a počítá jak s odpovídající cenou, tak i s delší návštěvou salonu.
Rada: Včasné objednání je klíč

Pokud má doplnění dávat smysl a výsledný set vypadat hezky, je nejdůležitější, aby na něj přišla klientka včas.
Domluvte si s klientkou termín doplnění už v den, kdy opouští váš salón s čerstvým setem (pomůže vám s tím docházková karta). Doplnění by nikdy nemělo být za déle než tři týdny (při použití klasického lepidla, v případě UV systému můžete doplnění naplánovat klidně až na 4. týden). Pak už jsou mezery a odrosty obvykle příliš znatelné a doplnění nic neřeší.
Pokud si klientka přeje, aby mohla chodit na doplnění co možná nejméně (např. až na pomezí tří týdnů), upozorněte ji, jak důležitá je správná péče o prodloužené řasy.
Pravidelné pročesávání a šetrné odličování řas dělá někdy málem až divy.
Zajímalo by mě, jak to máte s prodlužováním řas, jejich doplňováním a termíny ve svých salonech vy. Napište mi na Instagram. Ráda si poslechnu, jak to funguje u kolegyň v oboru.