Začínáte s domácím prodlužováním řas, ale už teď víte, že byste se tím chtěly do budoucna živit? Ať už jste se k tomuto novému koníčku dostaly díky lockdownu nebo touze po vlastním byznysu, sepsala jsem pro vás 7 kroků, jak se od začátečnice můžete dopracovat k vlastnímu salonu. Bude to sice delší cesta, ale věřím, že vám dnešní článek pomůže k tomu, abyste kupředu vykročily tou správnou nohou i směrem. Tak čtěte!
Krok 1 = Trénink dělá mistry
Já i všechny profesionální lash stylistky někde začínaly, nemějte tedy strach, že byste to zrovna vy nedokázaly. Ze začátku úplně stačí, když budete prodlužování a úpravu řas trénovat. Je už jen na vás, jaké si zvolíte tempo a za jakou dobu si osvojíte základní techniky a najdete na to ten správný „grif”.
Moje rada tedy zní: Hlavně se nestresujte. Nikdo učený z nebe nespadl, a tak tomu dejte tolik času, kolik samy potřebujete a uznáte za vhodné.
Jak se vše naučit?
K trénování můžete:
- použít zkušební podložku se silikonovýma očima nebo umělou trénovací hlavu, na které si lepení řas nanečisto vyzkoušíte,
- nebo oslovit kamarádky, maminku či tetu, na kterých se to naučíte naostro - nacvičíte si tak práci s reálnými osobami, což je jako praxe naprosto k nezaplacení.
Za žádnou cenu však nezapomínejte na kvalitní trénovací materiál. Naučte se od začátku pracovat s vhodnými umělými řasami a pomůckami k prodlužování. Uvidíte, že se vám s nimi bude o 100 % lépe pracovat a vy si tak ušetříte nejen čas, ale i spoustu námahy, kterou byste vynaložily na práci s lacinými náhražkami.
Krok 2 = Učit se, učit se, učit se
Slova, která vás ve vzpomínkách jistě vrátí zpět do školních lavic, platí i v oboru prodlužování řas. Je zde totiž nutné se stále vzdělávat. Pokud jste vystudovaná kosmetička nebo máte rekvalifikační kosmetický kurz, budete i tak muset absolvovat certifikovaný kurz zaměřený na prodlužování řas – nebývá totiž součástí klasických kosmetických kurzů. Tam si osvojíte základní metody, práci s tekutinami a načerpáte potřebné informace.
Pokud už vše budete zvládat z domácího tréninku, bude absolvování kurzu a získání potřebného certifikátu o to jednodušší.
Můj tip: Pokud máte možnost, neotálejte a kurzem projděte co nejdříve.
Krok 3 = Troška papírování
V této fázi už praxi hravě zvládáte a dumáte, zda do toho tedy „praštit”. A já říkám – určitě ano! Ušly jste už daleký kus cesty a byla by škoda všechny nasbírané zkušenosti neproměnit ve svůj splněný sen. Teď nezbývá nic jiného, než si s radostí založit vlastní kosmetickou živnost.
Co je k tomu potřeba?
- Kosmetická škola zakončená zkouškou,
- nebo rekvalifikační kurz z kosmetiky a garanta, který za vaše podnikání bude ručit 1 rok.
Potom už stačí jen dojít na živnostenský úřad se všemi dokumenty (výuční list, osvědčení, doklady), zaplatit správní poplatek 1 000 Kč a vaše živnost je na světě. Hlavně nezapomeňte nově vzniklé podnikání nahlásit i ostatním úřadům – OSSZ, zdravotní pojišťovně a příslušnému finančnímu úřadu.
Krok 4 = Prostory
Máte všechny potřebné papíry, kurzy a můžete se směle pustit do dalšího kroku. Samotný název této části napovídá, že vás čeká výběr prostor.
Ať už si budete pronajímat salon v centru města nebo si ho vybudujete v prostředí domova, myslete na to, že byste ve svém salonu měly mít vhodné zázemí. Tedy přístup k umyvadlu s pitnou, teplou vodou, dál také vhodné osvětlení, větrání, vytápění, kanalizaci, WC, a další potřebné vybavení. Ideální je získat prostory, které už v minulosti byly využívány pro kosmetické služby. Ty budou už v základu uzpůsobeny vašim potřebám a úřady vám je snadněji schválí jako vhodné k užívání.
Radostnější aktivitou pro vás určitě bude následné zkrášlování a zařízení celého interiéru tak, aby se v něm vašim klientkám líbilo, cítily se tu příjemně a vám se zde dobře pracovalo.
Krok 5 = A zase ty papíry, úřady a vyřizování
Jako další krok vás čeká Krajská hygienická stanice, kde musíte nahlásit užívání nově vybraných prostor. Na tento úřad tak podáte písemnou žádost, provozní řád (s veškerými informacemi o hygieně, úklidu, sterilizaci nástrojů, atd.), sepsaný ceník a projektovou dokumentaci.
Můj tip: Hodně si usnadníte práci, když si sem zavoláte a předem si zjistíte, co vše je potřeba zajistit a co zde po vás budou vyžadovat, aby celý proces proběhl hladce.
Krajskou hygienickou stanicí to ale nekončí. Salon musíte nahlásit i dalším institucím – stavební úřad, hasiči, OZO a dodavatele energií pro zřízení služeb.
Krok 6 = Teď už to jen zkolaudovat
Jdeme do finále! V tomto kroku už totiž máte skoro vše za sebou. Ale ještě před tím, než salon úspěšně otevřete, si musíte prostory nechat zkolaudovat. Ke kolaudaci je většinou potřeba také vyjádření Krajské hygienické stanice a hasičů o tom, že je prostor podle nich v pořádku. Celou kolaudaci pak provádí stavební úřad. A vy se můžete za všechnu tu tvrdou práci náležitě odměnit a kolaudaci pořádně oslavit.
Krok 7 = Pusťte se do toho
Už zbývá jen neusnout na vavřínech a s chutí se do nového podnikání pustit. Obvolejte kamarádky, klientky, které jste získaly během svojí praxe a začněte se zkrášlováním ženských pohledů. Už vám nic nebrání v cestě za úspěchem.
Dále by vás mohlo zajímat:
- Prodlužování řas od A do Z
- Tejpování a práce s páskou jako cesta k perfektním výsledkům
- 3 sady na prodlužování řas – co všechno potřebujete do začátku a jak vybrat tu pravou?
- 14 rad pro dokonalé fotky vaší práce
- UV Lash System – přišla revoluce v prodlužování řas?
Je to sice cesta náročnější, na které vám čas od času přistane nějaká překážka, ale věřím, že s patřičnou pílí a trpělivostí to dokážete. Není totiž nic lepšího, než být pánem vlastního času, peněz a práce. A ke všemu být za svou dřinu odměněny spokojenými klientkami? To prostě stojí za to.
Tak s chutí do toho dámy, máte mou obrovskou podporu!