Nežádoucí reakce na kosmetické produkty u klientky je noční můrou všech lash artistek. Jak poznat, kdy se jedná o podráždění a kdy o alergickou reakci? Co dělat? a jak podobným situacím předcházet? Všechno se dozvíte, když budete číst dál.
Tuhle situaci možná znáte: Klientka za vámi přijde, že chce vyzkoušet poprvé umělé řasy. Při vstupním rozhovoru nezmíní žádnou alergii, ani jiné zdravotní potíže, které by mohly aplikaci umělých řas bránit. Pomyslíte si, že je to bezvadné a pustíte se do práce. V tu chvíli ale začne klientka otékat, slzet, má zarudlou kůži i oči a vy víte, že je zle a že již s prací pokračovat nelze.
Jak se podobným nepříjemným momentům vyvarovat?
Mám pro vás 3 užitečné tipy, jak eliminovat riziko, že klientka od vás místo s krásnými řasami odejde oteklá a s pláčem.
1) Důkladně se ptejte
Pokud je u vás klientka na aplikaci poprvé, věnujte dostatečný čas tomu, abyste společně s ní vyplnila kartu klientky, kde se od ní dozvíte vše, co by mohlo být pro vaši práci důležité. Záznamy o tom, zda klientka nosí kontaktní čočky, zda má nějaké alergie nebo o tom, na jakou kosmetiku je citlivá, se budou hodit i při dalších návštěvách.
Konzultaci si naplánujte den nebo dva před samotnou aplikací. Snažte se v klientce vzbudit pocit důvěry, aby neměla potřebu před vámi nic tajit. Jestliže dříve navštěvovala jinou lash artistku, zkuste zjistit, jakou značku produktů lash artistka používala a jestli se u klientky dříve neobjevilo nějaké nezvyklé podráždění.
U klientek, které s umělými řasami nemají žádné zkušenosti, se ptejte na podezřelé reakce pokožky na kosmetické přípravky a na léky, alergické reakce při aplikaci umělých nehtů apod. Zajímat by vás také měly různé ekzémy, záněty a poranění v oblasti kolem očí.
Po delším časovém intervalu, např. po roce nebo poté, co si klientka dávala od umělých řas pauzu, nezapomeňte údaje aktualizovat.
2) Používejte osvědčené produkty
Jen lash artistka, které nezáleží na vlastní pověsti a dobrém jméně, by si troufla aplikovat na řasy své klientky výrobek, který má pochybný původ, neznámé složení a který koupila bůhvíkde.
U kosmetických přípravků, a zvlášť u těch, které se aplikují do těsné blízkosti citlivé oblasti očí, je kvalita a bezproblémové složení alfou a omegou. Myslete na to, až se budete rozmýšlet nad nákupem levnějšího “no name” lepidla, primeru a dalšího materiálu od neprověřených prodejců především z Asie.
U Lashes PRO se lze na konstantní kvalitu produktů spolehnout a my za to ručíme, ovšem ani tak vám nelze na 100% slíbit, že při použití lepidla Lashes PRO k alergické reakci nikdy nedojde.
Lepidla totiž fungují na bázi kyanoakrylátu, kterému se bohužel zatím nedokážeme úplně ve složení vyhnout. Tato látka je nejčastějším viníkem opuchnutí a podráždění u citlivých klientek.
U některých je problematickou složkou způsobující zdravotní problémy černé barvivo obsažené v klasickém lepidle. Tomu se lze vyhnout, pokud použijete UV lepidlo pro aplikaci za pomoci UV lampy.
O UV lampách se tvrdí, že jsou bezpečné i pro klientky s prokázanou alergií. Je na tom něco pravdy? Dozvíte se to v článku Bezpečná cesta ke krásným řasám: Pracujte s UV lampou jako profesionál.
V ojedinělých případech se může objevit i alergie na alkohol v kosmetických přípravcích nebo citlivost na jakoukoliv jinou složku v lepidle nebo v používaných přípravcích. Je to vzácné, ale stát se to může. Lepší je tedy vždy mít dostatek informací a znalostí, abychom dokázali i neobvyklou reakci vyřešit a nezničili klientce řasy, ani zdraví.
I když by se při správně provedené aplikaci řas nemělo nikdy lepidlo dotýkat kůže, dojít k tomu může, a jakmile se jednou alergie na chemickou složku v lepidle objeví, projeví se ve větší nebo menší míře i později.
3) Udělejte patch test
Dozvěděla jste se od klientky, že v minulosti měla u nějakého kosmetického produktu problematickou reakci? Uvedla klientka, že trpí větším počtem alergií? Je u vás klientka poprvé a chcete mít jistotu, že vše proběhne bez komplikací?
V takovém případě navrhněte provedení tzv. patch testu 24 hodin před samotnou aplikací řas. Lash artistka Karolína Zalabák (IG lashbar_kadan) radí na zkoušku aplikovat 15 - 20 řas na každé oko. Pokud se do 24 hodin neobjeví žádná reakce, můžete celý set dokončit. Alergická reakce se může, ale nemusí projevit hned. Upozorněte na to klientku, že pokud by se v následující den objevil jakýkoliv příznak, měla by vás kontaktovat a řasy by se měly co nejrychleji odstranit.
Některé zdroje uvádějí, že by se patch test měl provádět aplikací kapky lepidla přímo na kůži například na zápěstí nebo do loketní jamky. Před tím Karolína Zalabák důrazně varuje: „Lepidlo na kůži nepatří! Mohlo by to dost pálit a spíše bychom tím klientce uškodit.”
Jaký je rozdíl mezi alergií a podrážděním očí?
Rozhodně by bylo na místě uvést i to, jak se vlastně alergie na kryanoakrylát projevuje. Škála příznaků může být různá, ale pokud zaznamenáte některý z těchto projevů, měla byste se mít na pozoru:
- otok v oblasti očního okolí nebo kdekoliv na obličeji
- pálení očí nebo pokožky v obličeji;
- šupinatění kůže na obou očních víčkách zároveň;
- pocit cizího tělesa v oku;
- slzení;
- kýchání
- špuštění vodnaté rýmy
- otok uzlin na krku;
- problémy s dýcháním.
Tady nezbývá nic jiného, než práci na řasách ihned ukončit a již přilepené řasy rychle, ale šetrně odstranit. Přírodní řasy důkladně očistěte čistící pěnou a klientku odešlete k lékaři, který předepíše vhodný lék ke zmírnění projevů. Zpravidla je pacientce v tomto stádiu poškození předepsána imunomakulární mast a studené obklady. Zarudnutí a opuchlost totiž může trvat po odstranění řas i několik dnů až týdnů.
Oproti tomu při pouhém “podráždění”, ke kterému může během aplikace umělých řas také dojít, mizí příznaky rychleji a dobře je lze rozpoznat podle toho, že se většinou vyskytují pouze u jednoho oka, nikoli symetricky na obou stranách obličeje.
Na vině mohou být silné výpary z lepidla, těsný kontakt konce umělé řasy s očním víčkem, dotek lepidla na kůži, zanedbaná hygiena před aplikací řas atd.
U méně zkušených lash artistek může podráždění způsobovat i třeba špatně nalepená podložka, která svým okrajem zasahuje až k oční bulvě. To způsobuje tzv. syndrom červeného oka.
V takovém případě doporučuji také s prací přestat a vyhodnotit, nakolik je podráždění závažné a zda zvládnete set po krátké pauze dokončit nebo jej raději doděláte až třeba následující den, až se oko a jeho okolí zklidní.
Jaké jsou kontraindikace pro aplikaci umělých řas?
Kromě alergie tu máme i celou řadu dalších zdravotních komplikací, které jsou pro každou profesionálku jasnou stopkou. Jedná se zejména o:
- aktuálně probíhající zánět spojivek;
- dermatitidu v okolí očí
- otevřené rány a oděrky v očním okolí
- nedávno prodělanou operaci očí nebo víček;
- ječné zrno
- alopecii
- chemoterapii
- a další zánětlivá či bakteriální onemocnění.
Nedoporučuje se aplikovat umělé řasy, pokud má klientka nasazené kontaktní čočky. Požádejte ji, aby si je před začátkem práce vyjmula.
V kterých případech se do prodlužování řas nepouštět?
Určitě také nedoporučuju doplnění řas provádět v případě, že je klientka těhotná. Těhotenské hormony mohou mít negativní vliv na růst a vypadávání přírodních řas a retenci zde nelze garantovat. V průběhu aplikace je také klientka vystavena napřímo výparům z lepidla, čemuž by se v tomto období měla určitě vyhnout.
Kromě výše uvedených běžně uváděných kontraindikací si dovolím upozornit i na to, že umělé řasy zpravidla neaplikuji v případě, že klientka je evidentně nachlazená nebo bojuje s virózou. Jednak je téměř jisté, že by nevydržela ležet dvě hodiny po čas aplikace bez smrkání, kašlání, kýchání a jiných projevů a za druhé tělo je infekcí oslabené a právě v tu chvíli může tělo začít negativně reagovat na některou z dráždivých látek v lepidle.
Vždy je na místě zachovat chladnou hlavu a zvolit milý, ale nekompromisní přístup. Klientce se omluvit, zdůvodnit přeobjednání a domluvit se s ní na nový termín, kdy už bude zdravá. Sebekrásnější řasy za zdravotní komplikace rozhodně nestojí. To je potřeba mít vždy na paměti.
Věřím, že se váš profesionální přístup setká u vašich klientek s pochopením, a že díky znalostem z tohoto mého článku eliminujete riziko alergických reakcí ve svém salonu na minimum.
PS: Neuškodí připomenout si zásady správné a bezpečné práce s lepidlem.